Pondělí, 14 října, 2024
No menu items!

Pozitivní myšlení zlepšuje naše fyzické i duševní zdraví. Magazín Pozitivnipribehy.cz se proto zaměřuje na publikaci inspirativních příběhů lidí a zvířat, kteří si zaslouží naši pozornost a obdiv.

HomeNOVINKYTato žena zachránila během druhé světové války tisíce dětí

Tato žena zachránila během druhé světové války tisíce dětí

Největší válečný konflikt v dějinách lidstva přinesl mnoho utrpení. Je ale spojený i s příběhy, které nakonec dopadly šťastně. Přesně jako ten, jenž si prožila Irene Sendlerová, zdravotnice, jejíž ušlechtilá a nezištná pomoc znamenala záchranu pro mnoho lidí.

 

- Advertisement -
Bewitella - sleva 25%

Žena, která se narodila v roce 1910 ve Varšavě, už dávno není mezi námi. Zemřela v roce 2008, jen dvě léta jí tedy chyběla do symbolické stovky. Za války si prošla skutečným peklem, protože její činnosti si všimlo Gestapo a byla na dlouhou dobu uvězněna.

 

Fotografie Ireny Sendlerové.

 

Kreativitě se meze nekladou

Ve Varšavě bylo za druhé světové války jedno z největších ghett své doby, v nevyhovujících životních podmínkách zde bylo téměř půl milionu Židů. Irene, které jejich osud nebyl lhostejný, protože s mnoha židovskými dětmi vyrůstala, se stala členkou Zegoty, odborové organizace působící v okupovaném Polsku.

 

„Důvodem, proč jsem těmto dětem pomohla, bylo to, že jsem byla dobře vychována. Naučili mě zachránit člověka, když taje, bez ohledu na náboženství nebo národnost,“ řekla Irene.

 

Pro mnoho dětí znamenalo ghetto smrt, protože nešlo jen o nedostatečnou lékařskou péči nebo stravu. Řada z nich totiž byla deportována do koncentračních táborů. Irene se snažila vyvolat dojem, že jsou děti vážně nemocné a snažila se je dostat do nemocnice mimo ghetta, později musela být ještě kreativnější. Němečtí strážci totiž zpřísnili dohled, ale Irene si poradila po svém. Jedno z dětí dokonce provezla ven v rakvi!

 

„Tohle všechno jsem nedělala sama. Celkem nás bylo asi 20 až 25 lidí,“ vysvětlila. Na druhé straně, někteří na ni nikdy nezapomněli. „Chodí ke mně i děti a vnoučata těch, které jsem zachránila,“ řekla Irene v rozhovoru.

 

 

Zatčení se nakonec nevyhnula

Více než dva a půl tisíce dětí se dočkalo záchrany díky této odvážné sociální pracovnici. Gestapo ji ale nakonec vystopovalo a v říjnu 1943 také zatklo, při mučení utrpěla zlomeniny rukou, ale odmítla své věznitele informovat o detailech své práce. Měla být popravena, ale díky podplaceným strážím se jí nakonec podařilo uniknout jisté smrti. Až do konce války se ale musela skrývat, byla však aktivní například během Varšavského povstání jako zdravotnice v polní nemocnici. Po zbytek svého života žila ve Varšavě, kde vychovala tři děti. S vědomím, že udělala správnou věc, žila velmi šťastně!

 

V mnoha ohledech byla Irene zapomenuta jako hrdinka a jen málokdo ví o její úžasné práci! My jsme tady k tomu, abychom si to všechno připomněli.

Sdílejte tento úžasný příběh se svými přáteli na Facebooku. Na neuvěřitelnou odvahu Irene Sendler a záchranu tisíců dětí by se nikdy nemělo zapomenout.

Nezapomeňte dát „like“ na naší facebookové skupině, budete tak mít okamžitý přístup k dalším zajímavým příběhům.

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Irena_Sendler

https://irenasendler.org/

 

- Advertisement -
Uhlík života
Jirka
Jirka
Ahoj, jsem Jiří a rád píšu o zajímavých a pozitivních věcech. I proto jsem se rozhodl vytvořit tento magazín. Chci vnést do tohoto světa trochu pozitivnosti. Mezi mé záliby patří cestování, čtení knih, turistika, příroda…
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Bewitella – 25% sleva

Most Popular

Recent Comments