Život s vlastními zuby je jedinečný a umíme jej plně docenit až v momentě, kdy nás začnou trápit vážné problémy. V zubní ordinaci jsou injekce a vrtačky, mnoho z nás je má spojené spíše s bolestí a nutným zlem.
Někteří lidé o chrup nepečují dostatečně a přijdou o něj v poměrně mladém věku. Co s tím? Revoluce v zubním lékařství je na dohled. Chtěli byste mít třetí sadu zubů? Japonští vědci jsou dost možná velmi blízko pokroku, který by zdravotnictví a jeho pacienty zbavil strachu ze zubařského křesla.
Na začátku šlo o něco jiného
Vědecké kapacity hledaly lék na onemocnění, kterým je anodoncie. Ve zkratce, jde o genetickou poruchu, při níž pacientovi vůbec nenarostou zuby a trpí jí zhruba jedno procento populace. Liší se v tom od oligodoncie, při níž naroste jen část chrupu (resp. chybí 6 a více zubů) nebo hypodoncie, kdy se z nějakého důvodu nedostane na jednotlivé zuby.
Bádání šlo jasným směrem, šlo o protein vytvářený genem USAG-1, jenž se stará o to, aby nerostly další sady zubů. Pokusy u laboratorních hlodavců proběhly úspěšně a „třetí zuby“ se staly realitou. Je možné něco takového i u člověka? Znamenalo by to revoluční změnu ve zdravotnictví a pro mnoho lidí úsporu nákladů za náhrady chrupu v pokročilém věku. Mít vlastní zuby je totiž vždy lepší pocit.
Začátek klinických testů je blízko
Japonští odborníci chtějí provádět další výzkumy, ke klinickým testům by se mělo přejít v létě 2024, a pokud vše půjde podle původních předpokladů, lék by mohl být k dispozici možná už na začátku další dekády. Třetí sada zubů v dospělosti se tak nemusí stát jen snem, vědecké bádání je už jen pouhý jeden krok daleko. Budou si ale pacienti vážit takové příležitosti? Nebude to znamenat, že se nepostarají důkladně ani o třetí zuby a za nějaký čas o ně zase přijdou? Na prevenci se samozřejmě nesmí zapomínat v žádném případě!
Žraloci jsou hodně vpředu
Zatímco žralokům nové zuby dorůstají s železnou pravidelností a vlastně s tímto procesem nikdy nepřestanou, lidé a mnoho dalších druhů savců takové štěstí jednoduše nemá. Dlouhodobá japonská studie, která začala v roce 2021, ukázala velký pokrok u myší nebo fretek, stačila malá změna genů a růst zubů se obnovil. Je to šance pro lidi, kteří přišli ze závažných důvodů o celý chrup nebo mají dlouhodobě problémy s kazy. Můstek je pro mnohé bolestivou záležitostí, s níž přicházejí i obrovské finanční výdaje. V některých případech může jít i o částku, která by mohla sloužit na automobil či vybavení domácnosti. Nyní jsme jako lidstvo blízko alternativě za dlouhá sezení na zubařském křesle, která končí zasazením umělé náhrady chrupu na správné místo. Půjde to podle plánu?
Líbí se vám tento článek? Chcete podpořit naši stránku? Potěší nás, pokud článek budete sdílet se svými přáteli.
Nezapomeňte dát „like“ na naší facebookové skupině, budete tak mít okamžitý přístup k dalším zajímavým příběhům.