Je to nemoc, která se skloňuje v mnoha médiích a má hodně nepříjemný podtext. Když se řekne rakovina, každého z nás zamrazí. Příběhy dlouhé chemoterapie provázené bolestí a upínáním se k naději v podobě průlomu ve vědeckých výzkumech, něco podobného zná snad každý. Na poli medicíny se občas podaří malý zázrak.
Onemocnění plic jsou problémem, který trápí kuřáky, ale i osoby žijící v prostředí s horším stavem ovzduší. Rakovina napadající tento orgán patří mezi hodně obávané, postupuje rychle a bohužel se také často vrací, i když pacient přečkal první úder. O co se tedy zasloužili vědci z Yale v americkém státě Connecticut?
Výzkum, který přinesl výborné zprávy
Šlo o studii, které se zúčastnilo celkem 682 pacientů. U nich byla diagnostikována rakovina v raném stadiu, tedy nádor byl chirurgicky odstraněn. Tím samozřejmě léčba nekončí. Zatímco 339 z nich pravidelně užívalo přípravek zvaný osimertinib (80 miligramů denně), 343 dalších mělo k dispozici jen placebo. Dosažený výsledek vypadal velmi nadějně, pacienti s rakovinou plic ve stadiu IB až IIIA (s resekovaným nemalobuněčným plicním karcinomem) měli naději na pět let života z 85 %, zatímco ti s placebem 73 %. Připomeňme, že je to právě rakovina plic, která často odolává klasické léčbě a patří k nejhorším formám tohoto onemocnění vůbec. O jaké pacienty šlo? Pro studii byli vybíráni lidé mezi 30 a 86 roky ve více než dvacítce zemí. Výzkum byl podporován firmou AstraZeneca.
Rakovina plic je zákeřným onemocněním
Ke vzniku plicního karcinomu, který se jen vzácně objevuje u lidí mladších čtyřiceti let, přispívá kouření, ale také radon, který je hlavní příčinou v USA. Svůj podíl může mít i vystavení těla azbestu nebo samotné znečištění ovzduší. To je však na vině přibližně v 1-2 % případů této rakoviny.
Tato forma onemocnění plic stojí celosvětově za úmrtím téměř dvou milionů lidí ročně, nejčastěji v Severní Americe nebo Evropě. Předtím, než se ve společnosti dostalo užívání tabákových výrobků, byla rakovina plic relativně vzácným onemocněním. Dnes je běžná u sedmdesátníků, průměrný věk diagnostikovaných pacientů je podle oficiální statistiky 72 roků.
Jak probíhá jeho běžná léčba?
Radioterapie se využívá od poválečného období, první pokusy o chirurgickou resekci karcinomu nepřinesly očekávaný efekt. Dnes je nejčastější léčba chemoterapií, dlouho však platilo, že rakovina plic je onemocněním, které nemá příliš dobrou prognózu. Ale nyní se objevilo světlo na konci tunelu. Zatímco ještě v osmdesátých letech minulého století mělo šanci na přežití po dobu pěti let jen něco přes deset procent pacientů, v moderní době je to více než pětina a s rozvojem medicíny číslo dál narůstá. A dá se očekávat, že s vědeckými výzkumy, jako je právě ten z Yale, bude prognóza v příštích letech ještě příznivější.
Líbí se vám tento článek? Chcete podpořit naši stránku? Potěší nás, pokud článek budete sdílet se svými přáteli.
Nezapomeňte dát „like“ na naší facebookové skupině, budete tak mít okamžitý přístup k dalším zajímavým příběhům.
Zdroje:
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2304594
https://en.wikipedia.org/wiki/Lung_cancer